23. تير 1396 - 15:42
نماز جمعه
بیرجندرسا- امام جمعه موقت بیرجند طبق فرموده امام راحل(ره)،حفظ نظام را از اوجب واجبات دانست و گفت:چنانچه کسانی بخواهند به تضعیف بسیج،سپاه،نیروهای نظامی و انتظامی و همچنین نظامی اسلامی بپردازند،قطعا بالاترین گناه و معصیت را مرتکب شده اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، حجت‌الاسلام والمسلمین علیجان دلدار ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه شهرستان بیرجند در اشاره به مناسبت های هفته ضمن اشاره به سالروز گشایش نخستین مجلس خبرگان رهبری و نیز شورای نگهبان در هفته پیش رو،اظهار کرد:بر کسی پوشیده نیست که حفظ جمهوریت و اسلامیت نظام به شورای نگهبان بستگی دارد.
وی ضمن اشاره به سخنی از امام راحل(ره) مبنی بر این که " حفظ نظام از اوجب واجبات است"،تصریح کرد: اگر کسی تلاش کند نظام و ارکان نظام، مجلس خبرگان، شورای نگهبان، سپاه و بسیج و نیروهای نظامی و انتظامی را تضعیف نماید در واقع مرتکب بزرگترین منکر شده است و  در حقیقت هیچ گناهی بالاتر از تضعیف نظام اسلامی وجود ندارد.
امام جمعه موقت بیرجند در ادامه به 23 تیر 78 سالروز حماسه همبستگی ملی در دفاع از ارکان مقدس نظام و مقام معظم رهبری و پایان‌دادن به آشوب فتنه گران اشاره کرد و افزود: فتنه 78 در 10 سال بعد یعنی سال 88 مجدد تکرار شد و درجریان هر دو فتنه،منافقین جلوداربودند و اما خوشبختانه در هر دو حادثه، مردم بصیرو ولایتمدار کشور به دفاع از نظام جمهوری اسلامی پرداختند.
حجت الاسلام دلدار با اشاره به نزدیک بودن سالروز شهادت امام صادق(ع) به عنوان بزرگ پرچمدار عالم تشیع،بیان کرد: طبق فرموده امام صادق(ع) یک شیعه اهل ‌بیت(ع) باید تلاش کند که هر جا هست بهترین باشد و این مسئله معنی همان حدیثی است که ایشان می‌فرمایند "زینت ما باشید نه مایه ننگ و سرافکندگی ما"؛ زیرا بنا به آیه شریفه "السابقون السابقون؛اولئک المقربون" دنیا محل رقابت برای کارهای نیک و خیر است و شیعه واقعی امام صادق(ع) نیز نباید از این رقابت عظیم عقب بماند.
وی ادامه داد: امام صادق(ع) در شرایطی زعامت و امامت مسلمانان را بر عهده گرفتند که سایه جنگ و فقر و استبداد بر سر مسلمانان حاکم و حکومت بنی امیه نیز درگیر بحران ها و کشمکش های داخلی بود و ظلم و استبداد حاکمان بنی‌امیه نیز بیداد می‌کرد و در همین حال اکثر مردم نیز با فقر و نداری روزگارمی  گذرانیدند.
امام جمعه موقت بیرجند متذکر شد: از طرفی با تلاش‌هایی که توسط امام باقر(ع) و امام سجاد(ع) صورت می گرفت، عرصه و زمینه برای پذیرش اهل بیت(ع) فراهم شده بود و به همین سبب امام صادق(ع) برای ایجاد یک شبکه و تشکیلات گسترده شیعی در آن روز در سرزمین‌های مختلف اسلامی تلاش فراوانی کردند .
 حجت الاسلام دلدار اضافه کرد:امام صادق(ع) موسس بزرگ ترین حوزه علمیه شیعی در جهان هستند.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش ضمن تاکید بر ضرورت عبادت و بندگی خداوند،ابراز کرد: مسیر عبودیت و بندگی خداوند را باید با پای اختیار رفت زیرا در این مسیر اکراه و اجبار جایی ندارد.
امام جمعه موقت بیرجند با بیان این مطلب که جز پروردگارمتعال، معبود قابل پرستش و ستایشی وجود ندارد،اذعان داشت: کسانی نیز که راه عبودیت و بندگی خداوند متعال را درپیش گرفته‌اند باید فقط بر خداوند متعال توکل کرده و از وی یاری بجویند.
وی با اشاره به آفات و موانع بندگی خداوند تصریح کرد: بر اساس آیات و روایات متعدد، برخی مواقع ممکن است همسران و فرزندان مانع دینداری و سعات و دشمن انسان باشند چراکه ممکن است رضایت خداوند در یک مسئله باشد اما فرزندان و همسر مسئله‌ دیگری را طلب کنند.
حجت الاسلام دلداردنیا را محل امتحان و آزمایش دانست و گفت: طبق آیات قرآن کریم، خداوند بزرگ بندگان را با دارایی و فرزندان آن‌ها آزمایش خواهد کرد و اگر از این آزمایش سربلند بیرون آمدند و در مقابل دارایی و فرزندان خود سست نشدند آنگاه خداوند وعده پاداش بزرگی به وی داده است.
وی اضافه کرد:پیمودن چنین مسیری کار سهلی نبوده و نیازمند عزم راسخ، تلاش، خودساختگی و به طور کلی تهذیب نفس است.
حجت الاسلام دلدار با بیان این که نهضت علمی امام صادق(ع) تنها بیان حلال و حرام و اعتقادات و احکام نبود عنوان کرد: در واقع این نهضت یک مبارزه سیاسی بود که امام صادق(ع) از این طریق سعی داشند بی لیاقتی حاکمان بنی امیه را که جایگاه علمی و حظ و بهره‌ای از مسائل دنیای اسلام نداشتند به گوش جهانیان برسانند.
وی ادامه داد:متاسفانه این مسئله سبب شد عده‌ای از این فرصت ایجاد شده سوءاستفاده کرده و با انتساب خود به پیامبر گرامی اسلام (ص)عرصه را به دست گرفته و مردم نیز متوجه نشدند که حکومت بنی‌عباس حکومت مورد تایید ائمه و اهل بیت(ع) نیستند.
وی اظهار داشت: این مسئله به ما می‌آموزد که باید هوشیار باشیم و جریان‌ها و افراد سیاسی را به خوبی مورد تحلیل قراردهیم.

امام جمعه موقت بیرجند ازقرآن کریم، به عنوان کتاب حکومت یاد کرد و گفت: بسیاری از دستورات قرآن دستورات حکومتی است و در بسیاری از موارد نیز قرآن دستور به برقراری حکومت عادلانه داده است زیرا کسی که بر اساس دستورات خداوند حکم و داوری نکند طبق آیات متعدد قرآن کریم از جمله در سوره مائده، کافر نامیده شده است.
حجت الاسلام دلدار افزود: حکومتی که قرآن کریم ترسیم می‌کند،حکومتی جهانی و به تبع انتظار فرج نیز انتظار حکومتی جهانی است بنابراین درس مهمی که از زندگی امام صادق(ع) می‌توان گرفت این است که قدردان خون شهدا و رنج‌هایی که بزرگان دین در برقراری حکومت اسلامی متحمل شده‌اند باشیم .انتهای خبر/

نظرات کاربران